馃實馃尦馃尨 Poznajemy strefy klimatyczne i krajobrazowe Ziemi

馃實馃尦馃尨  Poznajemy strefy klimatyczne i krajobrazowe Ziemi

Ka偶de drzewo jest inne. Wszystkie drzewa s膮 wa偶ne, zw艂aszcza w dobie kryzysu klimatycznego.

Czwarte zadanie florkowe 鈥濴e艣niczowie z Bukowego Gaju鈥 z 3a, rozpocz臋li od prelekcji z Pani膮 Jolant膮 Trzeciak 鈥 szkolnym geografem i biologiem. Aby m贸c zrozumie膰, dlaczego w niekt贸rych cz臋艣ciach 艣wiata rosn膮 inne ni偶 u nas drzewa, postanowili艣my pozna膰 strefy klimatyczne i krajobrazowe wyst臋puj膮ce na Ziemi oraz ich charakterystyczne cechy. Dzieci kolorowa艂y strefy klimatyczne na mapie 艣wiata, zgodnie z przyj臋t膮 legend膮. Dowiedzia艂y si臋, 偶e nie wsz臋dzie na Ziemi s膮 takie same pory roku, jak u nas w Polsce i nie wsz臋dzie obserwujemy wzrost takich samych gatunk贸w drzew. S膮 miejsca, w kt贸rych jest wiecznie mro藕no, a s膮 te偶 takie obszary, w kt贸rych panuj膮 upa艂y i nigdy nie spad艂 tam 艣nieg.

Podczas omawiania danej strefy krajobrazowej Pani Karolina Mr贸z prezentowa艂a dzieciom zdj臋cia najbardziej znanych drzew, rosn膮cych w danym klimacie. Rozmawiali艣my mi臋dzy innymi o imponuj膮cych baobabach z Afryki. Poznali艣my akacje, kt贸re oferuj膮 cie艅 i schronienie w gor膮cych klimatach. W臋drowali艣my przez g臋ste lasy Kalifornijskie, gdzie poznali艣my majestatyczne sekwoje, kt贸re zdaj膮 si臋 dotyka膰 nieba swoj膮 wysoko艣ci膮. Odkryli艣my tajemnicze drzewa kapokowe, kauczukowe i ich owoce w tropikalnych lasach deszczowych. Podczas lekcji, skupiali艣my si臋 tak偶e na najciekawszych drzewach ze wzgl臋du na ich korzenie 鈥 drzewa gumowe (figowiec spr臋偶ysty tworz膮cy 鈥炁紋we mosty鈥 z korzeni), banian, mangrowiec z oddychaj膮cymi korzeniami, czy 鈥瀋hodz膮ca palma鈥. Dzieci by艂y pod ogromnym wra偶eniem fascynuj膮cych gatunk贸w drzew, kt贸re zdobi膮 nasz膮 planet臋. Pozna艂y r贸wnie偶 legendy plemion Amazonii i Afryki, dotycz膮cych najwi臋kszych drzew.

To by艂a nie tylko ciekawa lekcja geografii i biologii, ale tak偶e wa偶na nauka o tym, jak chroni膰 nasz膮 planet臋 przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.