Chlebowa historia nasz chleb powszedni

Chlebowa historia – nasz chleb powszedni

Uczniowie klasy 3c mieli wyjątkową okazję spędzić ostatni tydzień w terenie, łącząc naukę z zabawą.

Pierwszym przystankiem była piekarnia Jadczyszyn w Sanoku, gdzie dzieci mogły z bliska przyjrzeć się pracy piekarzy. Dowiedziały się, jak wiele różnych rodzajów mąki wykorzystuje się na co dzień oraz jak wygląda cały proces wypieku chleba – od przygotowania ciasta po pachnący, świeży bochenek.

Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Od ziarnka do chleba”. W trakcie zajęć poznawali różne gatunki zbóż, dowiedzieli się o licznych zastosowaniach słomy, a także spróbowali swoich sił w młóceniu cepami oraz mieleniu zboża za pomocą żaren. Mieli też okazję zobaczyć, jak wiąże się kiczki i robi powrósła, a na koniec poznali tajniki tradycyjnego pieca chlebowego.

Kulminacyjnym punktem była wizyta w piekarni Sezonowo, gdzie każdy uczeń mógł własnoręcznie przygotować tradycyjną chałkę, która została upieczona w piecu opalanym drewnem. Dzieci miały możliwość poznania dawnych metod wypieku chleba i spróbowania swojego własnoręcznie wykonanego wypieku!

Wycieczki miały nie tylko charakter przygodowy, ale przede wszystkim edukacyjny. Uczniowie, dzięki praktycznym doświadczeniom, lepiej zrozumieli, jak wygląda praca piekarza oraz jak ważną rolę pełni tradycyjne rzemiosło w naszym codziennym życiu. Tego typu zajęcia rozwijają ciekawość świata, uczą szacunku do pracy i pokazują, jak powstają produkty, które codziennie trafiają na nasze stoły.