Każde drzewo jest inne. Wszystkie drzewa są ważne, zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego.
Czwarte zadanie florkowe „Leśniczowie z Bukowego Gaju” z 3a, rozpoczęli od prelekcji z Panią Jolantą Trzeciak – szkolnym geografem i biologiem. Aby móc zrozumieć, dlaczego w niektórych częściach świata rosną inne niż u nas drzewa, postanowiliśmy poznać strefy klimatyczne i krajobrazowe występujące na Ziemi oraz ich charakterystyczne cechy. Dzieci kolorowały strefy klimatyczne na mapie świata, zgodnie z przyjętą legendą. Dowiedziały się, że nie wszędzie na Ziemi są takie same pory roku, jak u nas w Polsce i nie wszędzie obserwujemy wzrost takich samych gatunków drzew. Są miejsca, w których jest wiecznie mroźno, a są też takie obszary, w których panują upały i nigdy nie spadł tam śnieg.
Podczas omawiania danej strefy krajobrazowej Pani Karolina Mróz prezentowała dzieciom zdjęcia najbardziej znanych drzew, rosnących w danym klimacie. Rozmawialiśmy między innymi o imponujących baobabach z Afryki. Poznaliśmy akacje, które oferują cień i schronienie w gorących klimatach. Wędrowaliśmy przez gęste lasy Kalifornijskie, gdzie poznaliśmy majestatyczne sekwoje, które zdają się dotykać nieba swoją wysokością. Odkryliśmy tajemnicze drzewa kapokowe, kauczukowe i ich owoce w tropikalnych lasach deszczowych. Podczas lekcji, skupialiśmy się także na najciekawszych drzewach ze względu na ich korzenie – drzewa gumowe (figowiec sprężysty tworzący „żywe mosty” z korzeni), banian, mangrowiec z oddychającymi korzeniami, czy „chodząca palma”. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem fascynujących gatunków drzew, które zdobią naszą planetę. Poznały również legendy plemion Amazonii i Afryki, dotyczących największych drzew.
To była nie tylko ciekawa lekcja geografii i biologii, ale także ważna nauka o tym, jak chronić naszą planetę przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.