„Dzień z Bolesławem Chrobrym” ŻYWA LEKCJA HISTORII…

„Dzień z Bolesławem Chrobrym” – ŻYWA LEKCJA HISTORII…

W ramach obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego, 30 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję przenieść się w czasy panowania Bolesława Chrobrego, uczestnicząc w wyjątkowej lekcji żywej historii, którą przeprowadził p. Paweł Skowroński (rodzic naszego ucznia, wieloletni odtwórca historyczny i zarazem pracownik Muzeum Historycznego w Sanoku), który – w stroju z epoki – przybliżył wszystkim słuchaczom postać pierwszego polskiego króla, opowiadając o jego roli w kształtowaniu polskiej państwowości. Była to opowieść o istocie władzy królewskiej, o tym, dlaczego król uważany był za pomazańca Bożego i skąd wynikała cześć dla władcy. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w życiu ówczesnych ludzi odgrywała wiara, honor i lojalność. Omówiony został także jeden z ważniejszych filarów państwa pierwszych Piastów, czyli ówczesna siła zbrojna – drużyna. Wyjaśniona została przy tej okazji różnica między wojem a rycerzem. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć z bliska, ale i przymierzyć wczesnośredniowieczne elementy uzbrojenia wojów piastowskich jak kolczugi, hełmy, miecze, włócznie, czekan, topór, tarczę czy buławę.

To „rzeczywiste” spotkanie uczniów z Bolesławem Chrobrym okazało się doskonałym pomysłem na uświetnienie jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego – nie tylko przybliżyło uczniom ważne wydarzenia historyczne, ale również pozwoliło im „dotknąć historii” i poczuć się jej częścią.

————————————

Podczas spotkania zostały również wręczone dyplomy i nagrody dla laureatów szkolnego konkursu historyczno-plastycznego „Zaprojektuj nowy wzór banknotu z Bolesławem Chrobrym”.

LISTA LAUREATÓW przedstawia się następująco:
Jan Stańczyk (1a)
Jacek Halewicz (4a)
Sandra Świderska (4a)
Bruno Szczepkowski (4b)
Krzysztof Klimkowski (5a)
Zuzanna Pietruszka (5a)
Michał Skowroński (5b)
Julia Czyż (6a)
Paweł Halewicz (6b)
Weronika Wolanin (6b)
Martyna Pałęcka (7a)
Nadia Głowacz (7b)
Igor Górnik (7b)
Wojciech Klimkowski (8a)

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania i gratulujemy stworzenia oryginalnych i pomysłowych prac.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Królowej Zofii w Sanoku programu: „1000-lecie Królestwa Polskiego – projekt dla szkół”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Powiązane posty
Przejdź do treści