Siódmoklasiści tropem bieszczadzkiej przyrody i historii…

Siódmoklasiści tropem bieszczadzkiej przyrody i historii…
17 czerwca 2026 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w II etapie XXXIII edycji programu edukacyjnego „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” realizowanego przez Bieszczadzki Park Narodowy, który obejmował warsztaty terenowe.
Zajęcia odbyły się w Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem oraz na ścieżkach przyrodniczych BdPN. W ogrodzie stacji uczniowie poznawali rośliny charakterystyczne dla Bieszczad i Karpat Wschodnich, w tym gatunki rzadkie i zagrożone. Uczyli się również rozpoznawać różne gatunki roślin i drzew. Na terenie stacji znajdują się liczne atrakcje edukacyjne, m.in. tablice o drzewach i zwierzętach, dendrofon, siedziska wykonane z różnych gatunków drzew oraz oczko wodne wraz z jego mieszkańcami.
Mieliśmy również przyjemność wręczyć podziękowanie Dyrektorowi BdPN – panu dr Ryszardowi Prędkiemu za pomoc i wsparcie naszych inicjatyw przyrodniczych.
Następnie uczniowie przeszli ścieżką przyrodniczą, a później udali się nad pobliską rzekę, gdzie prowadzili obserwacje organizmów wodnych. Rozpoznawali gatunki żyjące w wodzie, obserwowali chruściki i budowane przez nie domki, jętki, ważki oraz inne organizmy, które samodzielnie wyławiali z rzeki podczas zajęć terenowych.
W ramach warsztatów uczniowie odwiedzili także cmentarz i cerkwisko w Wołosatem – punkt początkowy ścieżki historyczno-przyrodniczej Wołosate–Tarnica, gdzie poznali historię dawnej wsi i jej mieszkańców.
Powiązane posty
Przejdź do treści