Warsztaty w 2c

Uczniowie klasy 2 c w ramach zajęć świetlicowych wzięli udział w warsztatach z integracji sensorycznej. Celem takich zajęć sensorycznych jest dostarczanie za pomocą wszystkich zmysłów informacji do mózgu, który je rozpoznaje, jednoczy oraz scala ze zdobytymi już doświadczeniami. Na zajęciach poznawaliśmy zmysł dotyku.

Co to jest zmysł dotyku?
Zmysł dotyku jest jednym z najbardziej pierwotnych zmysłów, dzięki którym odbieramy wiele wrażeń, jest także narzędziem fizjologicznym odbierającym bodźce. Obejmuje receptory czuciowe znajdujące się w różnych częściach ciała – najwięcej jest ich na dłoniach i stopach. Z zamkniętymi oczami uczniowie rozpoznawali różne faktury. Nie zawsze było to takie proste zadanie… dzieci dotykały materiałów delikatnych i lekkich jak piórko, miękkich jak futerko, ale również twardych jak kamień, szorstkich jak szyszki, itd. Najwięcej emocji wzbudziły materiały o konsystencji płynnej i lepkiej. Celem tych warsztatów było pokazanie uczniom jak odbieramy zmysłami, że jest to tak naprawdę indywidualna sprawa. Przypomniano także, że u nie wszystkich zmysły przetwarzają prawidłowo bodźce i stąd pewne zachowania , które są trudne do zrozumienia dla otoczenia. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”.
Anna Żuchowska
Elżbieta Maciejowska