Czas na zadanie ogrodnicze w klasie 2a!

Dbanie o rośliny budzi w dzieciach poczucie obowiązku, ale pomaga też zrozumieć jak jest zbudowana. Dużo łatwiej będzie dzieciom zapamiętać co to pęd, korzeń, łodyga, liście czy kwiaty kiedy będą mogły dotknąć roślinki i wskazać poszczególne elementy niż gdy będą musiały zapamiętać te nazwy patrząc na obrazek w podręczniku. Klasowy ogródek to najlepszy sposób na obserwację rozwoju roślin. Poznawanie całego procesu wzrostu rośliny staje się ekscytującą przygodą. Kiełkowanie, wzrost łodyg i liści, pierwsze pąki kwiatów, zawiązki owoców, a potem ich dojrzewanie, wreszcie takie zjawiska jak kierowanie się roślin w stronę światła – wszystko to stanowi żywą ilustrację dla przyswajanej wiedzy. System korzeniowy, pęd, łodyga, kwiatostan itd. – dzieci poznają nowe terminy na żywo obserwując przyrodę. A jak wiadomo, wielozmysłowe doświadczenie wspomaga procesy pamięciowe. Wszystko zaczęło się w domku jako zadanie domowe dla chętnych, teraz pozostaje oczywiście czekać na efekty naszej pracy. Codziennie sprawdzamy jak rośliny się rozwijają – nasiona wypuszczają kiełki, pojawiają się malutkie listki, które rosną i zmieniają kształt.