Wernisaż IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „EMOCJE W OBIEKTYWIE”

Wernisaż IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „EMOCJE       W OBIEKTYWIE”

Możliwości fotografowania ludzi są nieograniczone, zmieniają się w zależności od nastroju, czy sytuacji w jakiej się oni znajdą oraz sposobu wyrażenia emocji. Aby stać się autorem dobrych, ujmujących zdjęć i w przekonujący sposób opowiedzieć o emocjach wystarczą: dobry moment, pasja fotografowania
i umiłowanie człowieka.

W tym roku nasza szkoła po raz czwarty zorganizowała konkurs fotograficzny tym razem pod nazwą EMOCJE W OBIEKTYWIE. Konkurs honorowym patronatem objęli: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Burmistrz Miasta Sanoka. W dniu 20.04.2023 r. nastąpiło uroczyste rozdanie nagród w Szkole Podstawowej nr 8 im. Króloej Zofii w Sanoku. Wszystkich uczestników i gości serdecznie powitał Dyrektor Szkoły pan Robert Zoszak, podkreślając niniejszym klimat i atmosferę konkursu o tematyce fotograficznej. Imprezę poprowadziły uczennice klasy VIII b Julia Mazur i Paulina Reizer.

Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy uznania, natomiast pozostali uczestnicy podziękowania za duży wkład pracy i chęć udziału w konkursie. Ufundowane nagrody to: aparaty fotograficzne marki Instax, vouchery do sieci sklepów Empik, torby fotograficzne, książki o tematyce fotograficznej oraz upominki reklamowe od sponsorów. Ponadto rozlosowano nagrody specjalne w postaci voucherów, których fundatorami byli znani sanoccy fotografowie, tacy jak: właścicielka studia Foto-Dorota pani Dorota Bodnar, pan Norbert Nazarkiewicz oraz pan Krzysztof Małek właściciel Best Foto Studio.

Podziękowania otrzymali również nauczyciele – opiekunowie uczniów, za wspieranie i wszechstronne rozwijanie zainteresowań swoich podopiecznych.

Fundatorami nagród były firmy: TRANSPRZĘT;  AUTOMET, RUBBER COMPANY.

Wystawę zdjęć przygotowała pani Anna Skowrońska, natomiast fundatorem słodkiego poczęstunku była szkolna Rada Rodziców.

Głównym celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży na emocje wyrażane przez innych i prowokowanie dyskusji na temat ludzkich emocji oraz oczywiście rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania fotografią. Do konkursu zgłosiło się 25 uczestników ze szkół powiatu sanockiego takich jak:

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku,

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Sanoku,

– Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku,

– Szkoła Podstawowa nr 9 w Sanoku,

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Zagórzu

– oraz Szkoła Podstawowa w Porażu.

Jury w składzie pani Jolanta Kaźmierczak koordynator konkursu i fotoreporter szkolny, pani Katarzyna Leśniak przewodnicząca Rady Rodziców, pani Beata Jankowska nauczyciel języka francuskiego, pani Greta Bluj nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pani Karolina Mróz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pani Gabriela Socha nauczyciel plastyki i muzyki oraz pani Elżbieta Maciejowska pedagog szkolny, miało ogromne wyzwanie przy wyborze laureatów i tym samym zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, ale udało się!

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

w kategorii I  klas 4-6:

Wyróżnienie dla Klary Szwarc uczennicy Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku

Miejsce III zajęła Bianka Bluj uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku

Miejsce II zajął Damian Dmitrzak uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku

Miejsce I  zajęła Lena Osika uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku

w kategorii  II klas 7-8:

Wyróżnienie dla Mai Wojtowicz  uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2
w Zagórzu

Miejsce IIII zajęła Sara Niemczyk uczennica Szkoły Podstawowej w Porażu

Miejsce II zajęła Maja Fejdasz uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku

Miejsce I  zajęła Maja Maślak uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku

Po raz kolejny również w tym roku mieliśmy zaszczyt przyznać nagrodę GRAND PRIX , którą otrzymała Zuzanna Osieczko uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku. Laureatka GRAND PRIX otrzymała voucher na indywidualne warsztaty fotograficzne z fotografem Radosławem Kaźmierczakiem.

„Grand Prix to nagroda wyjątkowa przyznawana za fotografię, która szczególnie i nadzwyczajnie urzekła Jurorów swoją treścią. Emocje są  niezwykle trudne do sfotografowania. Bardzo łatwo można wpaść w wir kreowania i udawania emocji. W fotografii ważne jest kreowanie ale nie najważniejsze. Na tym konkretnym zdjęciu jest pomysł ale i niezwykłe odtworzenie emocji  głównej bohaterki. Gdy na nie patrzymy wzbudza ono
w nas wiele przemyśleń, zastanawia nas dlaczego ta dziewczynka ma taki strach w oczach, co robią te dłonie, czego od niej chcą. To niemal psychologiczna scena.  W każdej fotografii, każdy odczyta coś innego i to jest w niej piękne ale ta konkretna fotografia daje niezwykle szerokie pole do interpretacji. Bardzo nas poruszyła dojrzałość  twórcza autorki. Pomysł to jedno, wykonanie to zupełnie inna kwestia a tu udało się to niezwykle zjawiskowo. Ta fotografia jest tak dojrzała, że większość artystów fotografów do tego etapu wrażliwości i dojrzałości twórczej dochodzi na późniejszym etapie swojej twórczości” – tymi oto słowami Dyrektor Szkoły pan Robert Zoszak opisał zwycięską fotografię.

Podziękowania otrzymali również opiekunowie: pani Magdalenę Wojtowicz, pani Iwona Mermer, pani Grażyna Osieczko, pan Maciej Mermer, pani Monika Czyż, pan Adam Dmitrzak oraz przedstawiciele firm: państwo Jolanta i Jakub Grządziel, pani Katarzyna Leśniak, pani Anna Skowrońska.

Przedstawiciele szanownego Jury również otrzymali podziękowania.

Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich do obejrzenia z bliska wystawy prac konkursowych, pamiątkowych zdjęć oraz degustacji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom oraz dziękujemy wszystkim za przybycie, dzięki Wam wiemy, iż kolejne edycje muszą i z pewnością się odbędą!

Fotografie wykonała pani Karolina Mróz, prezentację pani Jolanta Kaźmierczak.