„Z leśnikiem w rewirze” podsumowanie zadania 1 w konkursie FLOREK

Nasza drużyna z klasy 3a z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do realizacji pierwszego zadania w ramach konkursu #HarcerskaOgólnopolskaAkcjaEkologicznaFlorek♻️ Akcja „Florek” ma już swoją XXXV edycję, a w związku ze 100-ną rocznicą powstania Lasów Państwowych to one są tematem tegorocznej edycji. Z tej oto okazji nasza klasa przyjęła nazwę „Leśniczowie bukowego gaju”!🌳 W lesie pełnym tajemniczych ścieżek i dzikiej przyrody, nasi młodzi odkrywcy spotkali się z Panem Pawłem Kobiałką, który na co dzień pracuje w Leśnictwie Liszna. W spotkaniu towarzyszyła nam także nieoceniona Pani Edukator Małgorzata Kaczorowska z #NadleśnictwowBrzozowie. Z plecakami pełnymi dobrej energii i zainspirowani kontaktem z przyrodą, przemierzaliśmy tajemnicze rewiry, które są naturalnym środowiskiem pracy lokalnych leśników. W trakcie spotkania z Panem Pawłem, uczniowie mogli dowiedzieć się jakie są najważniejsze obowiązki oraz codzienne zadania, należące do leśnika. ✅Naszym pierwszym zadaniem było mierzenie ściętych drzew – musieliśmy najpierw rozpoznać gatunki drzew i obliczyć ile drewna uda nam się z niego pozyskać. Poznaliśmy nową jednostkę miary – kubik, popularną nazwę metra sześciennego.
✅Dzieci dowiedziały się, co to jest średnicomierz i jak się go używa. Wspaniale mierzyły średnicę drzew na składzie.
✅Następnie za pomocą taśmy pomiarowej określały długość ściętych drzew.
✅Wbijały także numerki z tabliczkami na drewnie przy użyciu cechówki, która ma kształt młotka.
✅I oczywiście sprawdzały dokładnie, jak to wszystko wygląda w rejestratorze danych, monitorującym stan lasu, wiek drzew, ich zdrowie i ilość.
✅Mogliśmy z daleka podpatrzeć, jak wygląda zrywanie pni drzew z lasu na skład po ich wycięciu.
✅Dowiedzieliśmy się czym jest starodrzew, a czym młodnik oraz jak to jest z tym naturalnym odnowieniem.
✅Rozmawialiśmy o jemiole. Jest to ważne zagadnienie związane z leśnictwem. Dzieci zrozumiały, że jemioła to roślina pasożytnicza, która rośnie na drzewach. Osłabia je, stwarza ryzyko chorób, odbiera dostęp do światła i ogranicza wzrost oraz jego rozwój.
Aczkolwiek, warto podkreślić, że pomimo szkód jakie wywołuje jemioła drzewom, to roślina ta jest doceniana przez ludzi, za swoją rolę w tworzeniu magicznej atmosfery podczas Bożego Narodzenia. Dlatego, nie mogło obyć się bez serdecznych uścisków i całusów pod jemiołą. To była piękna chwila na celebrowanie wspólnych momentów i okazania sobie małym gestem sympatii. Miły akcent na zakończenie naszej wspólnej wędrówki i kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.

Wizyta w lesie i spotkanie z leśnikiem, z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzień ten stał się dla nas doskonałą okazją do proekologicznych zachowań oraz do kształtowania w uczniach prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi i Pani Małgorzacie, a jednocześnie Nadleśnictwu w Brzozowie za owocną współpracę z naszym młodymi przyrodnikami! Po powrocie do szkoły dzieci samodzielnie wykonały pamiątkowe laurki dla naszych leśników. Tym gestem pragniemy wyrazić wdzięczność za naszą wizytę w lesie. Laurki z podziękowaniami zostały wysłane do Nadleśnictwa w Brzozowie❣

#dzieńzleśnikiem
#dzewojestzlasu